neprihlásený
Oddiel/Uskutočnené akcie Štvrtok 23. mája 2019 ,  meniny má:  

od 17.09.12

Optimalizácia pre
Získajte Firefox!

15. ročník jesenných výstupov na vrcholy hôr OSTRÝ VRCH (1082 m)
10.11.2018

Trasa: 
Spišská Nová Ves /osobný vlak/ - Krompachy /BUS/ - Slovinky /kostol/ (440 m) /výstup po neznačkovanej ceste/ – Tatarkov kríž (855 m) – Ostrý vrch (1082 m) – Slovinský kríž – Tatarkov kríž (855 m) - Slovinky /auto/ - Spišská Nová Ves


Akcia 15. ročník jesenných výstupov na vrcholy hôr - Ostrý vrch (1082 m), ktorú organizovala RR KST Spišská Nová Ves – Sekcia PT mala pekný ohlas u širokej turistickej verejnosti a zúčastnilo sa odhadom cca 60 turistov z celého regiónu pôsobnosti RR KST Sp. Nová Ves, t.j. z okresov Spišská Nová Ves a Gelnice.
Hlavným zmyslom bolo prilákať na podujatie čo najviac turistov z oboch okresov a to sa podarilo. Prišli turisti zo Spišskej Novej Vsi, zo strany Margecian a priamo aj z Krompách. Celá skupina sa stretla v obci Slovinky (440 m), na parkovisku pri kostole, kde hlavný organizátor podujatia Jaro Kello /tvorca trasy/ privítal účastníkov a oboznámil ich s trasou. Príjemným prekvapením bola aktivita značkárov z KST MŠK Krompachy, ktorí stihli celú trasu vyznačiť oblastným značením, až na vrchol Ostrého vrchu (1082 m).
Zo Sloviniek ideme po širokej lesnej ceste s pevným podkladom, po cca 500 m je rampa a trochu povyše je výsek v lese, kadiaľ vedie VN. Je tu rázcestie lesných ciest, no je tu výhľad na dvoj-vrchol Ostrého vrchu, jeho východným sedlom vedie VN a tam vedie trasa.
Lesná cesta smeruje na JV-V popod Gelnickú horu (619 m) a ide rázsochou popod Krompašský vrch (1025 m) zmiešaným, prevažne bukovo jedľovým lesom. Široká cesta stále stúpa, v oblasti Mraznice smeruje na J aby dvoma zákrutami sme sa dostali na rázcestie. Sme pri turistickom smerovníku Tatarkov kríž (855 m). Žltá značka /Ž-8727/ vedie na JV do Gelnice, ale my ideme chvíľku po zeleno vyznačenom chodníku resp. lesnej ceste /Z-5750/, smerom na Holicu a ďalej na Bukovec, ale my cca 500 m po oblastnom značení odbočíme strmo vľavo do svahu (dá sa ísť i vyššie a pri posede odbočiť vľavo) vedľa VN. Obe lesné cesty sa ešte pred VN spoja a po serpentínach prídeme do Sedla pod Ostrým vrchom (1035 m). Priamo v sedle je stožiar VN. Krásny vyhliadkový bod na Spišskú kotlinu smerom na S a aj do Hnileckej doliny smerom na J.
Vľavo smerom na SV je nižší z dvoch vrcholov Ostrý vrch (1052 m), nazývaný aj gelnický je tu osadená na betónovom stĺpe tabuľa a skrinka, kde je uložená kniha návštev. Vpravo od sedla smerom na JZ je hlavný vrchol Ostrého vrchu (1082 m), vedie naň spomínané oblastné značenie. Pred triangulačným bodom, nižšie na skalnom brale je pekný vyhliadkový bod. Výhľad na J do Hnileckej doliny.
Dorazila i skupina turistov z Prakoviec. Z vrcholu ideme spoločne v lese neznačným chodníkom po hrebeni smerom na JZ do Z sedla a na zalesnený kopec Banský vrch (1005 m). Odtiaľ vľavo nadol JZ smerom už po lesnej ceste k rázcestiu nad Slovinským krížom. Vľavo vedie krátka odbočka na krásny vyhliadkový bod, miestny názov Seľská skala (930 m) /nie je označená, ale oplatí sa ísť pozrieť/. Od odbočky po lesnej ceste prídeme pohodlne až k smerovníku Slovinský kríž (912 m). Tu sa hrebeň napája na zelenú turistickú značku /Z-5750/, vpravo smerom na vrchol Havrania hlava (1020 m).
Trasa ďalej vedie popod Havraniu hlavu po lesnej ceste (neoznačená trasa) na lesnícku chatu "Marta" a ďalej do Helcmanoviec. My ideme k chate cca 0:30 h od Slovinského kríža, ale vraciame sa späť na hrebeň a po zelenej značke pokračujeme v trase smerom na Slovinky. Tu sme sa rozlúčili a ďalej ideme po zelenej značke /Z-5750/.
Ideme po širokej lesnej ceste - zvážnici, ktorá vedie pod hrebeňom Banského vrchu (1005 m) a Ostrého vrchu (1082 m) v J rázsoche. Je to ideálna cesta na bicykle a v zime na bežky. Po cca 3 km trase sme opäť na rázcestí lesných ciest s turistickým smerovníkom - Tatarkov kríž (855 m). Odtiaľ už lesnou cestou /oblastné značenie/, až do Sloviniek (441 m).