neprihlásený
Oddiel/Uskutočnené akcie Štvrtok 23. mája 2019 ,  meniny má:  

od 17.09.12

Optimalizácia pre
Získajte Firefox!

60.ročník: Zimný prechod tiesňavami Slovenského raja - Otvorenie na Čingove
5.1.2019

Trasa: 
„Prielom Hornádu V - Kláštorská roklina“ : Čingov – Lesnica (ústie) – Biely potok (ústie) – Biely potok (rázcestie) – Pod Tomášovským výhľadom - Prielom Hornádu (V časť) – Letanovský mlyn – Kláštorská roklina (ústie) – Kláštorisko – Čertova sihoť - Biely potok (rázcestie) – Biely potok (ústie) – Lesnica (ústie) – Čingov


Trasa „Prielom Hornádu V - Kláštorská roklina“ : Čingov – Lesnica
(ústie) – Biely potok (ústie) – Biely potok (rázcestie) – Pod Tomášovským výhľadom - Prielom Hornádu (V časť) – Letanovský mlyn – Kláštorská roklina (ústie) – Kláštorisko – Čertova sihoť - Biely potok (rázcestie) – Biely potok (ústie) – Lesnica (ústie) – Čingov

Dĺžky trasy: 21 km; prevýšenie: stúpanie + 377 m; klesanie – 377 m.

Popis trasy: V sobotu 5.1.2019 sa už tradične otvára druhá najstaršia zimná turistická akcia na Slovensku - Zimný prechod tiesňavami Slovenského raja , ktorú organizuje RR KST Spišská Nová Ves a sekcia VHT, ako vrcholové zimné podujatie určené najmä vysokohorským turistom. Tento rok je výnimočný tým, že podujatie oslavuje 60. výročie vzniku a k tejto udalosti boli vyrobená edícia odznakov v limitovanej sérií.

Otvorenie podujatia 60. ročník ZPTSR už tradične bolo na dolnom parkovisku na Čingove , so začiatkom o 7:30 h. Plnenie podmienok získania odznaku trvá dva mesiace (od 5.1.-28.2.2019), na udelenie pamätného odznaku je potrebné v uvedenom termíne prejsť aspoň 5 roklín z celkového počtu 7 sprístupnených roklín. . Otvorenia sa zúčastnilo cca 70 turistov, z KST Prielom Spišská Nová Ves, bolo prítomných 8 členov. Na dnešnú akciu sú v ponuke prechod Sokolou dolinou resp. Kláštorskou roklinou – Prielom Hornádu V . Z Čingova ide skupina spoločne. Je zamračené a teplota je okolo -5°C, široká lesná cesta až k ústiu Bieleho potoka, je zasnežená tenkou vrstvou snehu. Pod Tomášovským výhľadom pri smerovníku Biely potok (510 m, ústie) sa skupina turistov rozdeľuje. V podstate všetci si zvolili kratšiu trasu vedúcu Prielomom Hornádu (východná časť), na Letanovský mlyn, potom sa pokračuje Prielomom Hornádu až k lanovej lávke a odtiaľ Kláštorskou roklinou na Kláštorisko.
Menšia skupina ide na dlhšiu čo do prevýšenia i náročnejšiu trasu s cieľom prejsť Sokoliu dolinu . Ideme teda Prielomom Hornádu . Najprv cez železnú lávku „Mostík pod Tomášovským výhľadom“ okolo smerovníka Pod Tomášovským výhľadom (511 m). A ďalej lesom, až k železnej lávke Mostík nad Úžinou“ . Vstupujeme na ľavý breh Hornádu, do časti, ktorá je vďaka technickým pomôckam (stúpačky, reťaze, mostíky) bezpečne prechodná.
Postupne prechádzame „Stúpačky nad Tíšinou“, „Stúpačky pri Jaskyni“, „Stúpačky pod Mlynom“, a nakoniec okolo upraveného „Prameňa Breznovice“ a cez „Kartuziánsky most“ až do chatovej oblasti Letanovský mlyn , pri bufete /zatvorenom/ sme si dopriali chvíľku na oddych.
Železnou lávkou „Reťazový mostík nad Mlynom“ ideme na ľavý breh rieky Hornád. Trocha stúpame až hore na „Lávku nad stržou“ a potom dole k ústiu Zelenej doliny (tá je už dlhodobo pre verejnosť uzavretá /demontované rebríky/). „Reťazovou lávkou nad Zelenou dolinou“ , prechádzame na pravý breh, pod skalný masív Ihríka. Ideme cez „Stúpačky nad Zelenou dolinou“, „Stúpačky pri Záreze“ a traverzujeme masív Ihríka úzkym chodníkom v exponovanom teréne až k unikátnej lávke „Lanová lávka“ /je upevnená dvomi 70 m dlhými lanami, meria 40 m a visí vo výške 28 m nad hladinou Hornádu, slávnostne ju otvorili 13.10.1960). Vedie priamo k ústiu Kláštorskej rokline to je náš dnešný cieľ.
Po zelenej turistickej značke prechádzame roklinou. Je to síce jedna z najkratších roklín, ale s najväčšou koncentráciou vodopádov. Postupne zdolávame Vodopád objaviteľov (11.5 m), Vodopád Antona Straku (13 m), Dúhový vodopád (8 m), Kaskády Gustáva Nedobrého (3 m), Malý vodopád (3 m), Machový vodopád (6 m), Kartuziánsky vodopád (4 m).
Odbočujeme na lesnú cestu a sme v rekreačnom stredisku v centre Slovenského raja na Kláštorisku (744 m). Zastavujeme sa na krátky oddych /reštaurácia je samozrejme zatvorená/ je dosť chladno a navyše fúka studený vietor a preto pokračujeme v trase po modrej turistickej značke (popri chátrajúcej chate „Zorka“) cez horskú lúku do lesa a popri vykrývaču hrebeňom masívu Čertovej sihote až na vyhliadkový vrchol - Čertova sihoť (822 m), odtiaľ najprv mierne lesom po hrebeni nadol a potom nepríjemnými serpentínami až k rázcestiu (modrej a zelenej značky) ku smerovníku Biely potok (rázcestie, 524 m) a pomocou reťazí a kovových roštou zostúpime až k lávke a smerovníku Biely potok (ústie, 510 m).
Sme na mieste, kde sme sa ráno delili na dve skupiny /prvá šla na Kláštorskú roklinu a druhá cez Sokoliu dolinu/, teraz ideme späť na Čingov (494 m).